تایتل قالب طراحی سایت سئو قالب بیان
وبلاگ شخصی علیرضا یونسی


مردى از بادیه به مدینه آمد و به حضور رسول اکرم رسید. از آن حضرت پندى و نصیحتى تقاضا کرد. رسول اکرم به او فرمود:((خشم مگیر)) و بیش از این چیزى نفرمود.

آن مرد به قبیله خویش برگشت . اتفاقا وقتى که به میان قبیله خود رسید، اطلاع یافت که در نبودن او حادثه مهمى پیش آمده ، از این قرار که جوانان قوم او دستبردى به مال قبیله اى دیگر زده اند و آنها نیز معامله به مثل کرده اند و تدریجا کار به جاهاى باریک رسیده و دو قبیله در مقابل یکدیگر صف آرایى کرده اند و آماده جنگ وکارزارند.شنیدن این خبر هیجان آور،خشم اورابرانگیخت .فورا سلاح خویش را خواست و پوشید و به صف قوم خود ملحق و آماده همکارى شد.

در این بین ، گذشته به فکرش افتاد، به یادش آمد که به مدینه رفته و چه چیزها دیده و شنیده ، به یادش آمد که از رسول خدا پندى تقاضا کرده است و آن حضرت به او فرموده :((جلو خشم خود را بگیر)).

در اندیشه فرو رفت که چرا من تهییج شدم و به چه موجبى من سلاح پوشیدم و اکنون خود را مهیاى کشتن و کشته شدن کرده ام ؟ چرا بى جهت من برافروخته و خشمناک شده ام ؟! با خود فکر کرد الا ن وقت آن است که آن جمله کوتاه را به کار بندم .

جلو آمد و زعماى صف مخالف را پیش خواند و گفت : این ستیزه براى چیست ؟ اگر منظور غرامت آن تجاوزى است که جوانان نادان ما کرده اند، من حاضرم از مال شخصى خودم ادا کنم . علت ندارد که ما براى همچو چیزى به جان یکدیگر بیفتیم و خون یکدیگر را بریزیم .

طرف مقابل که سخنان عاقلانه و مقرون به گذشت این مرد را شنیدند، غیرت و مردانگى شان تحریک شد و گفتند: ما هم از تو کمتر نیستیم . حالا که چنین است ما از اصل ادعاى خود صرف نظر مى کنیم .

هر دو صف به میان قبیله خود بازگشتند.

محمدرضا جوکار ۰۷ مرداد ۹۵ ، ۱۷:۲۸ ۲ ۲ ۱۵۰ داستان راستان

نظرات (۲)

 • Mr. Moradi
  پنجشنبه ۷ مرداد ۹۵ , ۱۷:۲۹
  داستان راستان خیلی خوبه :)
 • سید حسین سیدی
  پنجشنبه ۷ مرداد ۹۵ , ۱۷:۴۸
  خشم یکی از سرچشمه های قتل و خونریزیه
  به ما سر زده و نظر دهید
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

چو رسی به طور سیــنا ارنـی بگو و مـــگذر /// تو صدای دوست بشنو نه جواب لن ترانی