تایتل قالب طراحی سایت سئو قالب بیان
وبلاگ شخصی علیرضا یونسی


 

نه فقط از دیدگاه ما، بلکه به اعتراف نظریّه پردازان دشمن نیز تلاش مستمرّ امام خمینی در مسیر مبارزه با خطر یهود،منطبق با سیره‏ حسین بن علی علیه السّلام و برگرفته از حماسه کربلا بوده است و که در این بخش از مقاله به چند مورد از آن‏ اشاره و اکتفا می‏شود.
«مارتین کرامر»،یکی از مسؤولان و اعضای فعّال کنفرانس بین المللی«تشیّع، مقاومت، انقلاب» که در سال 1363 شمسی (دسامبر 1983) در «مرکز مطالعات استراتژیک دایان» وابسته به‏ «دانشگاه تل آویو» برگزار شد نوشته است:
حمله رژیم پهلوی به آداب و رسوم مذهبی، واکنشهایی را سبب شد؛ و بعضی از علمای شیعه نماینده این واکنشها بودند که برجسته ‏ترین آنها، آیت اللّه روح اللّه‏ خمینی بود...هنگامی که‏[امام‏]خمینی، سرانجام پرچم مخالفت فعّال علیه‏ رژیم پهلوی را برافراشت، ظاهرا در مقابل اطاعت ایران از ایالات متّحده آمریکا، عکس العمل نشان می ‏داد...آثار وسیعی که انقلاب اسلامی را به وجود آورده است، نشان می‏دهد که چگونه‏[امام‏]خمینی بر انگیزنده‏ ترین موضوعات مذهب شیعه را در جهت جنبش خود به کار بسته است. سیاسی کردن مراسم سالیانه عاشورا یا همان فاجعه کربلا، یکی از نمونه‏ های بارز این اقدام است.

در برگزاری مراسم‏ سنّتی عاشورا، هدف از سوگواری برای امام حسین آن است که شفاعت او را به‏
دست آورند. شرکت کنندگان در این مراسم با غم و اندوه، سوگواری می‏کنند و خود آزاری‏ [سینه زنی، زنجیر زنی، ...] به عنوان نشانه‏ای از عزاداری مرسوم است.
عاشورا سنّتی تظاهراتی است برای نشان دادن دلسوزی نسبت به امام حسین‏ شهید و نیز طلب رستگاری از طریق سوگواری. امّا در دهه‏ های اخیر، مراسم‏ عاشورا سیاسی شد و شخصیّتهای اصلی آن، یعنی امام حسین شهید و مخالف‏ جبّار او یعنی یزید ،به مظاهر مبارزه همیشگی میان ظلم و رستگاری مبدّل شدند: در هر عصری، یزیدی جدید ظهور می‏کند و مبارزه با ظلم بر هر فرد مؤمنی واجب‏ است؛ دیگر نباید برای حسین علیه السّلام دلسوزی کرد، بلکه می‏ بایست به او به عنوان‏ قهرمان مبارزه علیه هر گونه نابرابری و مظهر فداکاری و شهادت در راه حق تأسّی‏ جست.در مراسم عاشورای 1978 م.[1357 ش.]بسیج توده ‏ها علیه رژیم پهلوی‏ ابعاد بی‏ سابقه ‏ای یافت؛و در آن سال، [امام‏] خمینی آن قدر پیش رفت که مراسم‏ سنّتی عزاداری را به خاطر راهپیماییها متوقّف کرد.

شور انقلابی را ارزنده برای‏ کسب نفوذ در میان شیعیان کشورهایی که هنوز پرچم انقلاب در آنها افراشته‏ نشده است، مورد استفاده قرار می‏گیرد.

سربازان جمهوری اسلامی ایران، در جنگ با عراق، از پیام پر طنین کربلا الهام می‏گیرند. رهبر عراق صرفا یزید دیگری‏ است و مرگ در جنگ علیه نیروهای صدّام شهادتی همانند جان باختن امام‏ حسین علیه السّلام است.

[امام‏] خمینی با تأکید بر این اعتقاد شیعه که حسین علیه السّلام‏ آگاهانه به استقبال مرگ شتافت، حتّی نوعی شهادت عمدی را نیز مشروع می‏شمارد. [امام‏] اسطوره حسین در کربلا که الهام بخش انقلاب اسلامی شد، اکنون نیز هدف‏ سیاستهای دفاعی و غیر دفاعی ایران قرار گرفته است.(1)
مروین زونیس و دانیل برومبرگ، از دیگر شرکت کنندگان در همان کنفرانس نوشته‏ اند:
 تأکید بر شهادت در عقیده‏ [امام‏] خمینی نشان می‏دهد که شهادت نقش مهم و ویژه‏ ای در تشیّع ایفا می‏کند...در تشیّع اثنی عشری، موضوع شهادت حسین-و تا حدّی کمتر: شهادت سایر ائّمه، محوری است.(2)
مانگول بیات، دیگر شرکت کننده در این کنفرانس صهیونیستی،ن وشته است:
اگر فردی قصد دارد انقلاب ایران را بفهمد، باید [امام‏] خمینی را به عنوان بخشی‏ از یک حرکت تاریخی بزرگتر و گسترده ‏تر مطالعه کند.(3)
(1)-مارتین کرامر:«مقدّمه مجموعه مقالات کنفرانس بین المللی تشیّع،مقاومت،انقلاب»،مرکز مطالعات دایان‏
(وابسته به دانشگاه تل آویو)/دسامبر 1984.
(2)-مروین زونیس؛دانیل برومبرگ:مقاله«تشیّع به روایت‏[امام‏]خمینی».(ارائه شده به کنفرانس بین المللی‏
تشیّع،مقاومت،انقلاب)،مرکز مطالعات دایان.
(3)-مانگول بیات:مقاله ارائه شده به کنفرانس بین المللی«تشیّع،مقاومت،انقلاب»،مرکز مطالعات دایان(وابسته به‏
دانشگاه تل آویو)،دسامبر 1984.


کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

چو رسی به طور سیــنا ارنـی بگو و مـــگذر /// تو صدای دوست بشنو نه جواب لن ترانی